Sprawozdanie z akcji profilaktyczne ,,Szkoła bezpiecznych mediów"
,, Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie’’.
Akcja profilaktyczna z zakresu problematyki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży była realizowana na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 w Hajnówce w dniach od 24 lutego do 14 marca 2014r. Przebiegała ona pod hasłem ,,Szkoła bezpiecznych mediów’’. Objęła swoim zasięgiem zarówno dzieci z klas I-VI, rodziców jak i nauczycieli. Koordynatorem całego przedsięwzięcia była pani mgr Anna Środa.
Głównym celem akcji było dostarczenie uczniom podstawowej wiedzy na temat zagrożeń płynących z mediów ( telewizji, Internetu, telefonów komórkowych ). Cele szczegółowe dotyczyły natomiast przygotowania uczniów do bezpiecznego korzystania z dostępnych mediów, zapoznania rodziców z możliwościami kontroli i ograniczania dostępu dzieci do treści internetowych, a także uczenia krytycznego odbioru i kształtowania świadomego korzystania z urządzeń medialnych.
Jednym z pierwszych zadań zrealizowanych w ramach akcji było przygotowanie gazetki tematycznej na korytarzu szkolnym zawierającej porady dotyczące bezpiecznego korzystania z mediów przez dzieci oraz procedury postępowania w przypadku cyberprzemocy. .
Kolejnym zadaniem było przeprowadzenie zajęć w klasach I – VI dotyczących zagrożeń wynikających z korzystania z gier komputerowych propagujących przemoc i użytkowania sieci Internet, w oparciu o gotowe scenariusze zamieszczone na stronach www.dzieckowsieci.pl oraz www.sieciaki.pl. W oparciu o w/w strony uczniowie zostali również zapoznani z ciekawymi materiałami uczącymi, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.
W ramach akcji zorganizowano cykl spotkań z pracownikami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Hajnówce, którzy przeprowadzili zajęcia warsztatowe dla klas I - III, a także prelekcje dla rady pedagogicznej i rodziców pod hasłem ,, Negatywny wpływ mediów na dziecko. Uzależnienie od telewizji i komputera ’’. Klasy IV - VI uczestniczyły natomiast w zajęciach z udziałem pracowników Policji na temat cyberprzemocy i odpowiedzialności nieletnich w tym zakresie.
W ramach akcji uczniowie wszystkich klas naszej szkoły przygotowali piękne plakaty pod hasłem ,,Zasady bezpieczeństwa w mediach’’, które następnie zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym. Kolejnym zadaniem skierowanym do wszystkich klas było przygotowanie gazetek klasowych pod hasłem ,, Wady i zalety mediów ''. Wzięły one udział w konkursie na najładniejszą gazetkę i najtrafniej ujęty temat.
Dla uczniów klas młodszych został natomiast ogłoszony konkurs plastyczny pod tytułem ,, Moje przygody z mediami ’’. Prace plastyczne wyeksponowano na wystawie pokonkursowej.
W działania związane z tematyką bezpiecznego korzystania z Internetu włączyła się również biblioteka szkolna, w której przygotowano i wyodrębniono specjalny kącik pod hasłem ,, Dekalog cyfrowego obywatela, czyli prawa i obowiązki w Internecie ’’.
Dzięki udziałowi w akcji profilaktycznej ,, Szkoła bezpiecznych mediów ’’ młodzież naszej szkoły, rodzice, a także kadra pedagogiczna mogli poszerzyć oraz utrwalić sobie podstawowe informacje z zakresu bezpiecznego korzystania z komputerów, Internetu a także telefonów komórkowych. Obecnie dostęp do w/w mediów stał się powszechny nie tylko dla dorosłych, ale także i dla dzieci. Ta globalna sieć medialna niesie ze sobą nieograniczone informacje, treści pozytywne i niestety również te negatywne. Należy pamiętać o tym, że ,, … to nie media elektroniczne są niebezpieczne. Niebezpieczna jest nasza niewiedza o nich. Nie znamy jeszcze wszystkich psychicznych konsekwencji uzależnienia od mediów’’.
Podsumowanie akcji odbyło się podczas szkolnej imprezy związanej z obchodami Dnia Wiosny. Zwycięzcom ogłoszonych konkursów rozdano dyplomy i drobne upominki.
Opracowała:
mgr Anna Środa.