30.04.2014 roku odbył się apel z okazji uczczenia 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3- go Maja. Uczniowie klasy V wraz z wychowawcą przygotowali część artystyczną.
Aleksander Szumarski
30.04.2014 roku odbył się apel z okazji uczczenia 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3- go Maja. Uczniowie klasy V wraz z wychowawcą przygotowali część artystyczną.
Aleksander Szumarski
W dniu 28 kwietnia 2014 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem dr Tomaszem Samojlikiem, autorem popularnych książek dla dzieci „Żubr Pompik”. Uroczystość była związana z obchodami Dnia Ziemi przypadającego na 22 kwietnia oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich obchodzonego 23 kwietnia.
Było to już kolejne spotkanie z pisarzem, jakie odbyło się w naszej szkole. Prelegent zaprezentował i opowiedział dzieciom jak powstała nowa seria książek – komiksów p.t.: „Ryjówka przeznaczenia”, „Bartnik Ignat i skarb puszczy” oraz „ Norka zagłady”. Autor w swoich wypowiedziach nawiązał do tematyki wspomnianego wyżej Dnia Ziemi oraz Światowego Dnia Lasu obchodzonego dnia 21 marca. Dzień Lasu obchodzony jest na świecie od ponad 30 lat.
Dzieci były bardzo zainteresowane opowieściami pana Tomasza Samojlika. Sam autor zyskał sympatię uczniów, a rzesza czytelników jego książek stale się powiększa.
Opracowały:
Halina Stepaniuk
Anna Środa
Sprawozdanie z akcji profilaktyczne ,,Szkoła bezpiecznych mediów"
,, Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie’’.
Akcja profilaktyczna z zakresu problematyki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży była realizowana na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 w Hajnówce w dniach od 24 lutego do 14 marca 2014r. Przebiegała ona pod hasłem ,,Szkoła bezpiecznych mediów’’. Objęła swoim zasięgiem zarówno dzieci z klas I-VI, rodziców jak i nauczycieli. Koordynatorem całego przedsięwzięcia była pani mgr Anna Środa.
Głównym celem akcji było dostarczenie uczniom podstawowej wiedzy na temat zagrożeń płynących z mediów ( telewizji, Internetu, telefonów komórkowych ). Cele szczegółowe dotyczyły natomiast przygotowania uczniów do bezpiecznego korzystania z dostępnych mediów, zapoznania rodziców z możliwościami kontroli i ograniczania dostępu dzieci do treści internetowych, a także uczenia krytycznego odbioru i kształtowania świadomego korzystania z urządzeń medialnych.
Jednym z pierwszych zadań zrealizowanych w ramach akcji było przygotowanie gazetki tematycznej na korytarzu szkolnym zawierającej porady dotyczące bezpiecznego korzystania z mediów przez dzieci oraz procedury postępowania w przypadku cyberprzemocy. .
Kolejnym zadaniem było przeprowadzenie zajęć w klasach I – VI dotyczących zagrożeń wynikających z korzystania z gier komputerowych propagujących przemoc i użytkowania sieci Internet, w oparciu o gotowe scenariusze zamieszczone na stronach www.dzieckowsieci.pl oraz www.sieciaki.pl. W oparciu o w/w strony uczniowie zostali również zapoznani z ciekawymi materiałami uczącymi, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.
W ramach akcji zorganizowano cykl spotkań z pracownikami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Hajnówce, którzy przeprowadzili zajęcia warsztatowe dla klas I - III, a także prelekcje dla rady pedagogicznej i rodziców pod hasłem ,, Negatywny wpływ mediów na dziecko. Uzależnienie od telewizji i komputera ’’. Klasy IV - VI uczestniczyły natomiast w zajęciach z udziałem pracowników Policji na temat cyberprzemocy i odpowiedzialności nieletnich w tym zakresie.
W ramach akcji uczniowie wszystkich klas naszej szkoły przygotowali piękne plakaty pod hasłem ,,Zasady bezpieczeństwa w mediach’’, które następnie zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym. Kolejnym zadaniem skierowanym do wszystkich klas było przygotowanie gazetek klasowych pod hasłem ,, Wady i zalety mediów ''. Wzięły one udział w konkursie na najładniejszą gazetkę i najtrafniej ujęty temat.
Dla uczniów klas młodszych został natomiast ogłoszony konkurs plastyczny pod tytułem ,, Moje przygody z mediami ’’. Prace plastyczne wyeksponowano na wystawie pokonkursowej.
W działania związane z tematyką bezpiecznego korzystania z Internetu włączyła się również biblioteka szkolna, w której przygotowano i wyodrębniono specjalny kącik pod hasłem ,, Dekalog cyfrowego obywatela, czyli prawa i obowiązki w Internecie ’’.
Dzięki udziałowi w akcji profilaktycznej ,, Szkoła bezpiecznych mediów ’’ młodzież naszej szkoły, rodzice, a także kadra pedagogiczna mogli poszerzyć oraz utrwalić sobie podstawowe informacje z zakresu bezpiecznego korzystania z komputerów, Internetu a także telefonów komórkowych. Obecnie dostęp do w/w mediów stał się powszechny nie tylko dla dorosłych, ale także i dla dzieci. Ta globalna sieć medialna niesie ze sobą nieograniczone informacje, treści pozytywne i niestety również te negatywne. Należy pamiętać o tym, że ,, … to nie media elektroniczne są niebezpieczne. Niebezpieczna jest nasza niewiedza o nich. Nie znamy jeszcze wszystkich psychicznych konsekwencji uzależnienia od mediów’’.
Podsumowanie akcji odbyło się podczas szkolnej imprezy związanej z obchodami Dnia Wiosny. Zwycięzcom ogłoszonych konkursów rozdano dyplomy i drobne upominki.
Opracowała:
mgr Anna Środa.
Dnia 18 marca 2014r. w Szkle Podstawowej Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny im. Bł. Bolesławy Lament w Białymstoku odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych.
Wśród wielu laureatów z województwa podlaskiego na uroczystej gali obecne były również uczennice z naszej szkoły.
Katarzyna Iwaniuk, Natalia Leoniuk oraz Wiktoria Larysa Sobotka , uczennice klasy VI, uzyskały tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Białoruskiego.
Natalia Leoniuk
Katarzyna Iwaniuk
Wiktoria Larysa Sobotka
Patrycja Łapińska
Tutuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii uzyskała uczennica klasy VI Patrycja Łapińska. Podczas szkolnej uroczystości dziewczynki odebrały z rąk pani dyrektor Haliny Pustelnik nagrody książkowe za osiągnięcia w konkursach przedmiotowych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Maria Kruk
Halina Stepaniuk
Dzień 24 marca 2014 roku był uwieńczeniem realizacji projektu edukacyjno-wychowawczego ph.”Wiosna zdrowa i wesoła”. Hasło projektu nie było przypadkowe, gdyż szkoła realizuje prozdrowotną akcję „Trzymaj formę”, a więc wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna uczniów, promocja zdrowego stylu życia była jak najbardziej wskazana.
Przygotowania do imprezy rozpoczęliśmy już w lutym. Koordynatorzy projektu we współpracy z nauczycielem wychowania fizycznego opracowali i przydzielili zadania poszczególnym klasom.
Przez miesiąc uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami przygotowywali się do konkurencji sportowych, tańców, śpiewów, pokazów mody, tworzyli plakaty o tematyce wiosennej, scenki o zbawiennym wpływie ruchu i zdrowego odżywiania się na nasze zdrowie.
Barwna prezentacja projektu odbyła się właśnie 24 marca, kiedy to uczniowie poszczególnych klas zaprezentowali rezultaty swoich żmudnych przygotowań:
- uczniowie klas I-III zaprezentowali się w piosence o wiośnie, konkursie plastycznym, pokazie mody wiosenno-ekologicznej, skakaniu przez skakankę , tańcu na papierze, aerobiku, tańcu-połamańcu;
- uczniowie klas VI-VI zaprezentowali się w zadaniach sportowych, pokazie mody wiosenno-ekologicznej, tańcu-połamańcu, klasa VI pokazała scenkę tematyczną.
Świetnym akcentem naszej imprezy było przygotowanie, wyeksponowanie, a następnie wspólne delektowanie się zawartością koszy obfitości, czyli warzywami i owocami.
Zabawa była bardzo udana, wszyscy uczestnicy konkurencji zostali nagrodzeni małymi upominkami.
W realizacji projektu wielką pomoc okazali nam rodzice uczniów, za co serdecznie dziękujemy.
Koordynatorzy projektu
Tamara Kuźma
Maria Kruk
W sobotę 25 stycznia 2014 roku uczniowie, nauczyciele i rodzice bawili się na szkolnej zabawie choinkowej. Było dużo zabaw, konkursów, tańców. Wiele dzieci było przebranych za różne postacie. Każda klasa w swojej sali częstowała się słodyczami i napojami przygotowanymi przez rodziców. Na koniec przybył długo oczekiwany Mikołaj z wieloma workami pełnymi prezentów. Uczniowie, nauczyciele i rodzice bawili się doskonale do końca imprezy.
Uczniowie klas III-VI przygotowali uroczysty apel bożonarodzeniowy. Nad całością czuwał katecheta pan Bogusław Wójcik.
Drodzy Uczniowie i Nauczyciele możecie już sprawdzić Wasz plan lekcji . Wystarczy kliknąć na odnośniki na górze strony.
Powered by aSc EduPage